גישור

הגישור הינו תהליך וולונטרי אשר במהלכו פועלים הצדדים בסיוע המגשר להגיע להסכמות בנוגע למחלוקות שביניהם תוך זיהוי והבנת הצרכים והאינטרסים של כל צד. על פי תפיסת העולם של הגישור, בתהליך נכון והדרגתי , ניתן לייצר הסכמה ולעתים אף פתרונות יצירתיים המאפשרים רווח הדדי ללא הפסד ואף ללא פשרה. התהליך מתנהל באווירה רגועה ומכובדת בסיועו של המגשר, תוך ניסיון לבנות אמון, כבוד והכרה הדדית בין המעורבים. בשונה מהליך משפטי או בוררות, אנשים שלקחו חלק בתהליכי גישור מדווחים על תהליך מאד אנושי המקנה להם תחושת עצמה ושליטה בקונפליקט ובתוצאותיו. שביעות הרצון בהליכי גישור גבוהה מאשר בהליכים אחרים. יישום ההחלטות המתקבלות גבוה באופן ניכר מיישום פסקי דין.

מיהו המגשר?

המגשר הינו איש מקצוע נייטרלי בעל הכשרה והסמכה בתחום. המגשר אינו שופט, ואינו מוסמך לכפות רצונו ועמדותיו על הצדדים. תפקידו הוא להקשיב לצדדים, לסייע בהגדרת הצרכים והאינטרסים שלהם ולהוביל אותם לפתרונות יצירתיים לסכסוך, תוך שהוא נותן משקל רב למערכת היחסים בין הצדדים וחשיבותה. הוא מנחה את התהליך בהתאם למבנה מוגדר המבוסס על מספר שלבים, אולם למגשר יש שיקול דעת ויכולת לפעול באופן גמיש לצורך התאמת התהליך ללקוחות.

 נוכחות עורכי הדין של הצדדים

במידה והצדדים מיוצגים ע"י עורכי דין, לעורכי הדין תפקיד מרכזי בהליך הגישור וביכולתם לסייע להם להגיע להסכמה. באם עורכי הדין אינם נוכחים, הצדדים יכולים להיעזר בעורכי דינם בכל שלב בקבלת ייעוץ לעניין שמירת זכויותיהם וכן לעניין קבלת החלטות בשלבים מכריעים בהליך. רצוי להתייעץ עם המגשר לגבי סוגיית נוכחות עורכי הדין בחדר הגישור.

יתרונות הליך הגישור

  • הליך יעיל, קצר וממוקד, ולכן חוסך זמן וכסף.
  • מעורבות הצדדים בעיצוב ההסכם מאפשרת את שליטתם בתהליך.
  • במסגרת גישור ניתן להגיע לפתרונות יצירתיים שלא מתאפשרים במסגרות אחרות.
  • חיסיון – על תוכן ההליך מוטל חיסיון וכל הנאמר במסגרתו לא יוכל לשמש כראיה בכל הליך אחר.
  • שמירה על מערכת היחסים העתידית ולעתים אף בנייתה מחדש.
  • תהליך אנושי, המאפשר דיאלוג, התבטאות פתוחה וכבוד הדדי.
  • הגישור מוכר ע"י המערכת המשפטית – במידה ומגיע מבית המשפט ויש הסכמה, היא מקבלת תוקף של פסק דין. במידה ואין הסכמה התיק חוזר למסלול המשפטי ללא כל פגיעה. במידה ולא הגיע מבית המשפט, להסכמה יש תוקף של כל הסכם או חוזה אחר, וניתן גם לבקש מבית המשפט לתת לו תוקף של פסק דין.