הרי את מגורשת?

ח' בשנות ה- 30, נשואה, אם לילדה, חיה חיים טובים בבית חדש שבנתה ביחד עם בעלה, והכל היה טוב עד לרגע בו נפצע בעלה בתאונת אופנוע והפך לצמח.

ח' סעדה אותו יום יום, לא חדלה לקוות כי יחלים וייחלה לרגע בו יזהה אותה, עד שהבינה מהרופאים שאין שום סיכוי שאהובה יחזור להכרה אי פעם.

הייאוש ניצח ולמרות הכאב העצום סירבה ח' לוותר על חייה והחליטה להמשיך הלאה, לפתוח דף חדש, להקים משפחה חדשה  ולהביא עוד ילדים לעולם.

נשאיר בצד את השאלה המוסרית – כן לוותר על החיים ולהישאר עם הבעל במצבו או לא, בכל מקרה אף בחירה איננה קלה ואיננה פשוטה.

על פי ההלכה היהודית, אישה יכולה להשתחרר מגבר רק בהבעת רצונו, כשהוא מסכים, מבין ומוכן לתת לה גט מתוך רצון ברור והכרה מוחלטת.

ח' יצאה למאבק בממסד הרבני כדי להשיג גט ואחרי 7 שנות מאבק בלתי מתפשר, שוחררה מכבליה ומעגינותה בפסק דין תקדימי ואמיץ של הרכב דיינים בראשות הרב אוריאל לביא, אב בית הדין בצפת, אשר קבע כי בית הדין יכול לתת את הגט בשם הבעל בהליך הנקרא "זיכוי גט". בית הדין הניח כי אילו יכול היה הבעל להביע את רצונו, היה רוצה לתת גט לאשתו.

ח' יצאה לחיים חדשים, הכירה בן זוג חדש ועמדה לבנות לעצמה חיים חדשים, אלא ששמחתה היתה מוקדמת מידי.

באופן מפתיע ובלתי צפוי, ולאחר שפסק הדין שקיבלה הפך להיות חלוט ובלתי ניתן לשינוי, הגיש אדם בשם ראובן כהן, שמעולם לא פגש או הכיר את ח', ערעור על פסק הדין.

במקום לדחות את הערעור על הסף, הן לאור העובדה כי פסק הדין חלוט ואינו ניתן לערעור עוד והן לאור העובדה כי המערער הנו אדם זר לחלוטין שאינו מכיר את ח' ואינו יכול להיות צד להליך, בחר הרב יוסף, נשיא בית הדין הרבני הגדול ובנו של הרב עובדיה יוסף, לערוך דיון בהרכב מיוחד של תשעה דיינים.

ח' כבר בת 37, מוצאת עצמה שוב במלחמה, כשחירותה עשויה להישלל, כמו גם סיכויה להינשא מחדש ולהביא ילדים נוספים לעולם.

תחקיר עיתונאי שנעשה בעניין העלה כי אותו ראובן כהן, תושב בני ברק, אכן לא מכיר את ח' ומעולם לא פגש בה, וכי עתירתו נגד הגט שהשיגה לא היה כלל פרי יוזמה שלו, אלא יוזמה של רבנים שחיפשו אדם שעל שמו יוגש הערעור כשמטרת אותם רבנים לבטל את התקדים המאפשר לאישה שבעלה עדיין חי (צמח במקרה זה) לקבל גט שלא בדרך המקובלת.

המקרה של ח' אינו יחיד ומייצג מקרים רבים אחרים בהם בעל אינו יכול לתת גט לאשתו, כגון אם הבעל חולה בנפשו, אינו מבין את טיב מעשיו ורצונותיו, אדם תשוש כוחות, חולה אלצהיימר וכיוצ"ב, אנשים שניתן לומר לגביהם כי אינם אחראים למעשיהם ורצונם.

ככל שפסק הדין שקיבלה ח' לא יבוטל, יסייע הדבר לנשים רבות שתוכלנה להשתחרר מכבלי נישואיהן, גם בלי שהבעל ייתן להן גט בפועל על פי ההלכה, אלא שאת זה מבקשים אותם רבנים לעצור ולמנוע, ללמדך כי עדיין יש זרמים ביהדות שטובת האישה מהם והלאה ועדיין חיים בעולם חשוך שלצערנו טרם נכחד.